Kaja Kallas: kutsun üles vaba maailma oma abistamist Ukrainas oluliselt suurendama

“Oleme olnud liitlaste ja partneritega ühtsed. Aga meil on vaja minna veelgi kaugemale selleks, et agressioon peatada ja selle laienemist vältida. Vajame pikaajalist agressori ohjeldamist. Mida see tähendab?” kirjutas Kallas ja rõhutas, et igakülgne abi Ukrainale peab jätkuma. “Relvastusabi, sealhulgas õhukaitse ja tankitõrje vahendid, peavad olema meie prioriteet number üks. Samuti on kasvavalt tähtis humanitaarabi. Kutsun üles vaba maailma oma abistamist oluliselt suurendama.” Kallase sõnul peab agressorile näitama, et oleme valmis end kaitsma. “Mõnikord on parim viis rahu saavutamiseks olla valmis kasutama ka sõjalist jõudu. Siinkohal on võtmetähtsusega NATO kollektiivkaitse ja täiendav sõjaline toetus idatiiva tugevdamiseks. Meil on vaja püsivat […]

"Oleme olnud liitlaste ja partneritega ühtsed. Aga meil on vaja minna veelgi kaugemale selleks, et agressioon peatada ja selle laienemist vältida. Vajame pikaajalist agressori ohjeldamist. Mida see tähendab?" kirjutas Kallas ja rõhutas, et igakülgne abi Ukrainale peab jätkuma. "Relvastusabi, sealhulgas õhukaitse ja tankitõrje vahendid, peavad olema meie prioriteet number üks. Samuti on kasvavalt tähtis humanitaarabi. Kutsun üles vaba maailma oma abistamist oluliselt suurendama."

Kallase sõnul peab agressorile näitama, et oleme valmis end kaitsma. "Mõnikord on parim viis rahu saavutamiseks olla valmis kasutama ka sõjalist jõudu. Siinkohal on võtmetähtsusega NATO kollektiivkaitse ja täiendav sõjaline toetus idatiiva tugevdamiseks. Meil on vaja püsivat NATO kohalolu õhus, maal ja merel. See tähendab Balti riikides püsivalt rohkem lahinguvalmis liitlasvägesid, mida toetaks õhutõrje ja muud võimed. See tähendab, et meie taevas oleks rohkem NATO hävitajaid, kes on valmis meie õhuruumi kaitsma. See tähendab ka rohkem NATO laevu Läänemerel patrullimas. Uues julgeolekuolukorras peaks kaks protsenti kaitsekuludeks olema iga liitlase absoluutne miinimum," kirjutas Kallas.

Maailm peab Kallase sõnul halvama Kremli sõjamasina, mis toetub nafta ja gaasi tuludele. "Just seetõttu tuleb meil leida parim lahendus, kuidas neist allikatest saadavaid tulusid piirata. Euroopa Liit on juba teatanud plaanist kärpida Venemaa gaasiimporti selle aasta lõpuks kahe kolmandiku võrra. Meil tuleb minna veelgi kaugemale. Teen täna EL-i riigijuhtidele ettepaneku, et osa Moskva nafta- ja gaasimakseid tuleks paigutada spetsiaalsele kolmanda osapoole kontole, et tulu ei läheks sõja rahastamiseks. Peaksime suunama olulise osa nendest vahenditest tulevasse Ukraina ülesehitusplaani."

"Meil tuleb toetada Eestisse ja teistesse riikidesse jõudnud Ukraina sõjapõgenikke. Kreml võib arvata, et miljonite ukrainlaste Euroopasse põgenema sundimine kõigutab ka meie demokraatiate stabiilsust. See on osa Kremli hübriidsõja taktikast. Meil on võimalus näidata, et tal ei ole õigus.
Minu üleskutse on, et kõik riigid paneks õla alla Ukraina põgenikele turvalise pääsetee pakkumisel, kuniks nad oma koju naaseda saavad," kirjutas Kallas.