LÕPUKS! Türgi: täna lahkub Odessa sadamast esimene Ukraina viljalaadung

Odessa sadam
Foto: 123rf.com

Esimene laadung Ukraina vilja lahkub Odessa sadamast esmaspäeva hommikul, teatas avalduses Türgi kaitseministeerium.

Ministeeriumi kohaselt lahkub Sierra Leone lipu all sõitev ja maisiga lastitud kaubalaev Razoni Odessa sadamast nii Ukraina kui Eesti aja järgi kell 8.30 ning liigub sealt edasi Liibanoni poole.

Avalduse kohaselt järgnevad sellele järgmised juba lastitud laevad piki 22. juulil Venemaaga kokku lepitud merekoridore ja formaalsusi, sest “protseduuridega on lõpule jõutud”.

Laevade liikumisi jälgiva veebilehe Marine Traffic kohaselt oli Razoni kell 9.00 siiski veel Odessa sadamas.

Aastal 1996 ehitatud Razoni on 186 meetrit pikk ja 25 meetrit lai ning suudab peale võtta 30 000 tonni kaupa.

Ukraina ja Venemaa sõlmisid Türgi ja ÜRO vahendusel leppe, millega püütakse leevendada üleilmset toidukriisi, mis tekkis Venemaa sõjalise blokaadi tõttu Ukraina sadamatele, kuhu jäi lõksu tohutus koguses teravilja.

Türgi avas kolmapäeval Istanbulis ametlikult koordinatsioonikeskuse, mis jälgib vilja väljavedu ning kus asusid tööle nii tsiviil- kui sõjaväeametnikud Ukrainast ja Venemaalt ning Türgi ja ÜRO esindajad.

Keskuse peamine ülesanne on jälgida Ukraina viljalaevade turvalist sõitu piki kokkulepitud mereteid, aga ka võimalike relvalaadungite otsimist laevadelt, mis sisenevad või väljuvad Mustalt merelt.

Blokaadist tingitud viljahindade hüppeline tõus ja toidunappus maailmaturul on seadnud näljahäda ohtu mitmeid vaesemaid riike.

ÜRO hinnangul on maailmas ligi 50 miljonit inimest silmitsi näljahädaga, mis on Venemaa agressioonisõja otsene tagajärg.

Kommentaarid puuduvad