Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri esindus alustas Kiievist sõitu Zaporižžja tuumajaama

AFP-BNS

IAEA
Foto: Scanpix

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) inspektorid alustasid kolmapäeva hommikul kauaoodatud sõitu Venemaa okupeeritud Zaporižžja tuumajaama Ukraina lõunaosas, ütles agentuuri juht Rafael Grossi.

“Me alustame nüüd lõpuks liikumist pärast kuus kuud kestnud jõupingutusi. IAEA sõidab Zaporižžja tuumaelektrijaama,” ütles Grossi Kiievis ajakirjanikele enne teeleasumist.

“Olen tõesti äärmiselt teadlik selle hetke asjakohasusest, ent me oleme valmis. IAEA on valmis. Anname ülevaate missiooni järel. Me veedame seal mitu päeva,” lisas ta.

Euroopa suurima tuumajaama hõivas Vene okupatsioonivägi märtsis, üsna pea pärast Moskva kallaletungi Ukrainale 24. veebruaril.

Ukraina on süüdistanud Venemaad sõdurite, laskemoona ja sõjatehnika paigutamises tuumajaama territooriumile.

Venemaa ja Ukraina süüdistavad teineteist hiljutistes suurtükirünnakutes tuumajaamale, mis on tõstatanud rahvusvaheliselt kartuse võimalikust tuumakatastroofist.

Ukrainas leidis 1986. aastal aset maailma ajaloo rängim tuumakatastroof, kui riigi põhjaosas asuva Tšernobõli tuumaelektrijaama üks reaktoreist plahvatas ja paiskas atmosfääri kiirgust.

Ukraina kartis esiti, et IAEA külaskäik Zaporižžjasse võiks kuidagi legitimeerida Vene okupatsiooni tuumajaamas, enne kui viimaks andsid esinduse visiidile heakskiidu.

Samas nõudis Ukraina, et missioon siseneb Zaporižžjasse Ukraina kontrollitavalt maa-alalt.

Grossiga teisipäeval kohtunud president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et ta on “väga tänulik” külaskäigu eest ja hoiatas, et olukord jaama ümbruses on “äärmiselt kurjakuulutav”.

Kommentaarid puuduvad