USA kehtestab terasetariifid EL-ile, Kanadale ja Mehhikole

Seitsmesed

USA kehtestab reedel Eesti aja järgi kella seitsmest terase- ja alumiiniumitariifid Euroopa Liidule, Kanadale ja Mehhikole, teatas USA kaubandusminister Wilbur Ross neljapäeval.

Rossi sõnul ei andnud kõnelused EL-iga rahuldavaid tulemusi ega veennud USA-d tariifierandit pikendama. USA otsustas tariifide jõustamisest esialgu hoiduda märtsis.

Ühendriigid pole nõus täitma EL-i nõuet "püsiva ja tingimusteta erandi saamiseks neist tariifidest", lisas ta.

"Meil olid arutelud Euroopa Komisjoniga ja kuigi saavutasime mõningast edu, siis ei jõudnud me kohta, kus selle ajutise erandi jätkamine või püsiva erandi kehtestamine olnuks õigustatud."

Kõnelused Kanada ja Mehhikoga Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe (NAFTA) muutmiseks on veninud aga "loodetust pikemaks" ning kuna nende lõpukuupäev pole teada, ei pikendata ka nende jaoks erandit, ütles Ross.

Mehhiko ja Kanada teatasid, et kehtestavad USA-le vastutariifid ning EL lubas teha sama "tundide jooksul". EL oli varem ähvardanud kehtestada importmaksu USA toodetele, nagu burboon, mootorrattad ja teksad.

Rossi sõnul ei saa vastutariifid olema nii hullud kui kardetakse ning ta lisas, et kõnelused olukorra lahendamiseks jätkuvad. USA presidendil Donald Trumpil on võim tariife muuta, kehtestada kvoote või "teha mida iganes mis tahes hetkel", mis annab olukorra lahendamisele "paindlikkust", ütles Ross.

Ta rõhutas, et Trump kehtestas tariifid julgeolekukaalutlustel ning täidab oma valimislubadusi.

"Sellisel lähenemisel kaubandusele on mitu osa. Kõikehõlmav eesmärk on tagada kõigile võrdne mänguväli," ütles Ross. See hõlmab kaubandustõkete kõrvaldamist, intellektuaalse omandi kaitset ning äripartneritele tehnoloogia sundkorras üleandmise lõpetamist.

Kommentaarid puuduvad