EL: Ukraina sadamate blokeerimine võib tähendada tuhandetele nälga

AFP-BNS

Ukraina sadam
Foto: 123rf.com

Ukraina sadamate blokeerimine Venemaa poolt ähvardab viljatarneid kümnetele tuhandetele näljast ohustatud inimestele ning peab lõppema, ütles esmaspäeval Euroopa Liidu välispoliitikajuht Joseph Borrell.

"See on elu ja surma teema paljudele inimestele. Ja küsimus on selles, et Venemaa peab deblokeerima (Ukraina sadamad) ja võimaldama Ukraina vilja eksporti," lausus Borrell. 

Vene ja Ukraina läbirääkijad kohtuvad ÜRO ja Türgi diplomaatidega kolmapäeval Istanbulis, et arutada võimalikku kokkulepet, millega lõpetada mitu kuud kestnud Ukraina sadamate blokaad.

Venemaa on pärast 24. veebruaril alanud täiemahulist sissetungi Ukrainasse vallutanud rea Ukraina Musta mere sadamaid ning pommitanud teisi, sealhulgas vilja ekspordi seisukohast üht tähtsamat sadamalinna Odessat.

Ukraina on samuti mineerinud merel juurdepääsuteid mitmele oma sadamale, et kaitsta neid Vene väe dessantrünnakute eest.

"Kõige murettekitavam asi on toidupuudus paljudes riikides terves maailmas ning toitu pole seetõttu, et Venemaa blokeerib Ukraina vilja väljavedu," sõnas Borrell.

Borrell saabus Brüsselisse EL-i välisministrite kohtumisele, et arutada Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonides olevate "aukude" lappimist.

Tema sõnul teevad Ukraina Euroopa liitlased kõik, mis võimalik, et aidata Kiievil eksportida oma vilja maismaad pidi ja piki Doonau jõge, ent manitses samas mõistmisele, et sadamad on peamised.

Borrell väljendas lootust, et leppeni jõutakse juba sel nädalal ning Ukraina sadamad deblokeeritakse.

"Tuhandete elu - rohkem kui tuhandete, kümete tuhandete inimeste elu sõltub sellest leppest. Nii et tegu ei ole diplomaatilise mänguga," lausus ta.

Joseph Borrell
Foto: Scanpix

Kui kolmapäevased kõnelused peaksid läbi kukkuma, jätkab Brüssel Borrelli sõnul Venemaa süüdistamist näljaohuga ähvardamises kui relva kasutamises.

Türgi ametnike sõnul ootab 20 nende kaubalaeva Mustal merel võimalust lastida oma pardale Ukraina vilja.

Vene välisministeeriumi pressiesindaja rõhutas, et Moskva võtab kohtumisest osa ja esitab rea karme nõudmisi ning taotleb sealjuures õigust otsida viljalaadungeid läbi võimalike relvatarnete avastamiseks.

Kommentaarid puuduvad