Täna
18. jaan
-7...-1
-11...-2
Homme
19. jaan
-7...1
-12...-2

Välismaa

Trump teatas USA lahkumisest Iraani tuumaleppest

Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix
12:32 09. mai 2018
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

USA president Donald Trump teatas teisipäeval USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad sanktsioonid islamivabariigi vastu, vahendab BNS.

"Iraani tuumalepe on oma olemuselt vigane," ütles Trump telepöördumises Valgest Majast. "Ma teen täna teatavaks, et Ühendriigid taanduvad Iraani tuumaleppest."

Olles konsulteerinud USA sõpradega Lähis-Idas, ütles Trump, "on mulle selge, et me ei saa takistada Iraani tuumapommi praeguse leppe kõduneva ja mäda struktuuri abil".

"Ameerikast ei saa tuumaväljapressimise pantvangi," tõotas Trump.

"Me ei luba ohustada Ameerika linnu hävitamisega ja ei luba režiimil, mis skandeerib "Surm Ameerikale", omandada kõige surmavaid relvi Maal."

Oma pöördumise järel allkirjastas USA liider memorandumi, mille kohaselt tuleb alustada USA tuumasanktsioonide taaskehtestamisega Iraani režiimi suhtes.

"Me algatame kõrgeimal tasemel majandussanktsioonid," ütles Trump. "Iga riik, mis aitab Iraani tuumarelvajahil, võib samuti langeda Ühendriikide jõuliste sanktsioonide alla," lisas ta.

Riikliku julgeolekunõunik John Bolton hoiatas pärast Trumpi kõnet, et uute lepete sõlmimise korral rakenduvad ettevõtetele sanktsioonid viivitamatult, ning et välisfirmadel on olemasolevate lepete lõpetamiseks aega maksimaalselt kuus kuud.

Nimetades Iraani maailma juhtivaks riiklikuks terrorismi sponsoriks, mõistis Trump hukka ka Teherani mõju Lähis-idas. President ütles, et kavatseb teha koostööd oma liitlastega, et "leida tõeline, kõikehõlmav ja kestev lahendus Iraani tuumaohule".

Seesuguse lahendusega tuleb tema sõnul kõrvaldada Iraani ballistiliste rakettide programmist lähtuv oht, teha lõpp Teherani väidetavale terroritegevusele kogu maailmas ja tõkestada ähvardav tegevus regioonis.

"Ja kui režiim peaks vahepeal oma tuumapüüdlusi jätkama, ootavad seda suuremad probleemid kui eales varem," hoiatas Trump.

Trump on juba pikka aega ähvardanud hüljata "väga halvasti läbi räägitud leppe", mille tema eelkäija Barack Obama leppis kokku Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa ja Venemaaga ja mis lubab tema sõnul Teheranil taasalustada oma uraani rikastamise programmi  ja tuumarelva arendamist.

USA presidendil oli kuni 12. maini aega otsustada, kas hoida endiselt külmutatuna sanktsioone Iraani keskpanga ja naftasektori suhtes, mis 2015. aastal sõlmitud leppe aluseks.

Kriitikud on hoiatanud, et sanktsioonide taaskehtestamine lagundab selle hoolikalt üles ehitatud leppe, viib Iraani majanduse veelgi sügavamasse kriisi ja toob nähtavale suurima Atlandi-ülese lõhe pärast Iraagi sõda.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob jaanuarikuu Sinu tähemärgile?