Homme
23. aug
18...23
8...15
Ülehomme
24. aug
18...23
11...17

Välismaa

Jaapani keiser loobus troonist

Foto: AP/Scanpix
13:06 30. aprill 2019
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Jaapani keiser Akihito viis teisipäeval läbi ametliku troonist loobumise rituaali, et anda krüsanteemtroon üle oma pojale kroonprints Naruhitole - esimene säärane sündmus Jaapanis viimase 200 aasta jooksul. 

Akihito (85) astus ametlikult tagasi keisripalees korraldatud 10-minutilisel tseremoonial "matsu-no-ma", mille käigus loovutas ametist lahkuv keiser valitseja ametimärgid ehk iidse mõõga ja keiserlikud kroonjuveelid. 

Sellest hoolimata jääb Akihito tehniliselt monarhiks keskööni, kui tema vanim poeg Naruhito ametlikult keisriks saab. 

Sabakuube kandev keiser ütles palee Männituppa püstitatud väiksel laval kutsutud külalistele ja keisrikoja liikmetele peetud lühikeses kõnes, et kulutas oma 30-aastase valitsemisaja oma ametikohtustuste täitmisele "sügava austuse ja armastusega rahva vastu". 

"See on olnud suur õnnistus," lisas ta. 

Akihito avaldas "südamest tänu jaapani rahvale, kes aktsepteeris mind riigi sümbolina ja toetas mind".

Ametist lahkuv keiser lubas "palvetada kõigi Jaapani ja maailma inimeste rahu ja õnne eest". 

Keisripalee ette kogunes ajaloolist sündmust tähistama umbes 300 inimest.

Peaminister Shinzo Abe tänas 1989. aastal troonile tõusnud keisrit, öeldes, et Akihito "täitis oma vastutuse Jaapani sümbolina". Tema sõnul andis keisripaar - Akihito ja keisrinna Michiko - jaapanlastele "julgust ja lootust". 

Teisipäeva hommikul viis keiser läbi troonist loobumise rituaale, teatades mitmes šintopühamus jumalatele oma tagasiastumisest.  

Naruhito trooniletõusuga algab uus keiserlik ajastu "reiwa", mis tähendab "ilusat harmooniat".

Ajalooline sündmus annab jaapanlastele enneolematu 10-päevase puhkuse, kuna uue keisri võimuletulekut tähistavale pühale järgneb traditsiooniline "kuldne nädal".

Kolmapäeva hommikul kell 10:30 (Eesti aeg 3.30 ööl vastu kolmapäeva) aset leidval teisel tseremoonial antakse Naruhitole üle keiserlikud kroonijuveelid.

Seejärel esineb Naruhito oma esimese kõnega Jaapani keisrina.

Jaapanlaste seas populaarne Akihito šokeeris riiki 2016. aastal, kui ta teatas, et soovib troonist loobuda kõrge vanuse ja terviseprobleemide tõttu.

Keisri roll on Jaapanis tundlik küsimus pärast Akihito isa Hirohito nimel eelmise sajandi esimeses pooles Vaikse ookeani piirkonnas korraldatud vallutussõdu. Hirohito suri 1989. aastal.

Akihito on võtnud omaks kaasaegsema rolli riigi sümbolina pärast keisrivõimu olulist piiramist Teise maailmasõja järel. Eelmisi keisreid, kaasa arvatud Hirohitot, koheldi pooljumalana.

Jaapanis hinnatakse kõrgelt Akihito rolli kuningakoja kaasajastamises ning tema kahetsusavaldusi riiki imperialistliku mineviku pärast. 

2011. aastal kirjutasid Akihito ja Michiko ennast jaapani rahva südametesse sellega, et põlvitasid sama aasta märtsis Fukushima katastroofis ellujäänute ees. 

Oxfordi haridusega Naruhito ees seisab keeruline tasakaaluakt jätkata oma isa populaarset pärandit samal ajal krüsanteemtrooni sajanditepikkusi traditsioone jätkates. 

Jaapani pikas keiserlikus ajaloos on ka varem olnud troonist loobumisi, kuid viimati leidis see aset rohkem kui 200 aastat tagasi.

22. oktoobril korraldatakse suurejooneline troonitseremoonia, millest võtavad osa ka maailma liidrid.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!

Mida toob augustikuu Sinu tähemärgile?