Homme
08. juul
15...20
7...15
Ülehomme
09. juul
15...19
7...14

Välismaa

Johnson: rassilise ebaõigluse vastase protesti taga on sünge reaalsus

Foto: ANDY RAIN/EPA/Scanpix
12:37 09. juuni 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Briti peaminister Boris Johnson tunnistas sünget reaalsust rassilise ebaõigluse vastase üleilmse protesti taga, kuid hoiatas, et ei salli vägivalda ega koroonaviiruse ohjeldamiseks kehtestatud suhtlusvahemaa reeglite rikkumist, vahendab BNS.

Ühendriikidest alguse saanud meeleavaldused rassismi ja politseivägivalla vastu on levinud ka Ühendkuningriiki, kus protestid on kulgenud valdavalt rahulikult, ehkki kokkupõrgetes Londonis sai vigastada 35 politseinikku.

"Me ei saa eirata selle emotsiooni sügavust, mille vallandas vaatepilt mustast mehest kaotamas oma elu politseiniku käe läbi," teatas Johnson esmaspäeva hilisõhtul.

"Tema viimased sõnad – ma ei saa hingata – on vallandanud siin riigis ja üle kogu maailma viha ning ulatusliku ja pöördumatu, ümberlükkamatu ebaõigluse tunde. Tunde, et inimesed mustast ja etnilistest vähemusrühmadest on tõesti silmitsi diskrimineerimisega, seda nii hariduses, tööhõives kui kriminaalõiguse rakendamises."

"Ja meie, kes me juhime ja valitseme, ei saa neid tundeid eirata, sest liigagi paljudel juhtudel, ma kardan, on nende taga sünge reaalsus," jätkas ta.

"Ning seega ma ütlen, jah, teil on õigus, meil kõigil on õigus öelda, et mustad elud loevad."

"Kõigile neile, kes on valinud rahumeelse protesti tee ja kes on hoidnud kinni suhtlusvahemaast, ütlen ma, jah, loomulikult ma kuulen teid ja mõistan."

Ta märkis, et kuigi Ühendkuningriik on juba paljut korda saatnud, on eelarvamuste kõrvaldamisel ja võimaluste loomistel veel paljugi teha ning tema valitsus on sellele pühendunud.

Johnson hoiatas aga, et üle 40 000 inimese elu nõudnud koroonaviiruse puhangu tõttu on riigil praegu käsil katsumuse aeg.

"Ma ei toeta neid, kes rikuvad suhtlusvahemaa reegleid," ütles ta.

"Ja ei, ma ei toeta ega anna järele neile, kes rikuvad seadust, ründavad politseid või rüvetavad avalikke monumente," lisas peaminister.

Londoni meeleavaldajad rüvetasid Parlamendi väljakul seisvat Winston Churchilli kuju ning Bristolis kukutas rahvas kurikuulsa kohaliku orjakaubitseja kuju.

"Meil on siin riigis demokraatia. Kui tahate linnaruumi muuta, osalege valimistel või valige kellegi poolt, kes seda teeb," ütles peaminister.

Londoni linnapea Sadiq Khan teatas teisipäeval, et pealinna monumendid, sealhulgas skulptuurid ja tänavanimed vaadatakse üle, kuivõrd paljud neist peegeldavad ammu möödunud ajastut.

"Peame tagama, et tähistame oma linnas meie kõigi saavutusi ja mitmekesisust ja et meenutame neid, kes tegid Londoni selleks, mis ta on. See tähendab küsimist, milliseid pärandeid järgitakse," ütles linnapea.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!