Homme
19. sept
9...12
2...8
Ülehomme
20. sept
8...11
0...9

Eesti

Sigade Aafrika katk: teavituskampaaniat laiendati ka Eestisse

Foto: Pressimaterjal
13:07 23. juuli 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: Pressiteade

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) suurendab oma jõupingutusi sigade Aafrika katku leviku peatamiseks Euroopas, laiendades oma kampaaniat veel üheksasse riiki, nende seas ka Eestisse.

Eelmisel suvel käivitas EFSA ulatusliku kampaania haigusest teavitamiseks Kagu-Euroopas. Mullune kampaania korraldati koostöös kohalike omavalitsustega riikides, kus sigade Aafrika katk võib levida. Nendeks riikideks olid Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, Kreeka, Kosovo, Montenegro, Põhja-Makedoonia, Serbia ja Sloveenia.

 Tänavu laiendab EFSA teavituskampaaniat Bulgaariasse, Tšehhi Vabariiki, Leetu, Lätti, Poolasse, Slovakkiasse, Eestisse, Ungarisse ja Rumeeniasse. Teavituskampaania on peamiselt suunatud põllumajandustootjatele.

 EFSA looma- ja taimetervise üksuse juht Nikolaus Kriz ütles: „Teadusorganisatsioonina töötame väsimatult selle nimel, et koostada hinnanguid ja anda soovitusi, mis võivad aidata sigade Aafrika katkust ohustatud riikidel oma loomi ja majandust kaitsta. Eelmisel aastal otsustasime oma teadustöö avalikkuse ette tuua ja näidata, et EFSA on pühendunud põllumeeste ja teiste abistamisele, kes elavad selle haiguse hirmus. Kampaania võeti eelmisel aastal hästi vastu ja nüüd läheme oma sõnumiga ka teistesse riikidesse, keda sigade Aafrika katk võib ohustada. On hädavajalik, et sigadega kokku puutuvad pooled oskaksid haigust ennetada, varakult selle tundemärke avastada ja haigustunnuste avastamisel sellest teavitada." Kampaania on üks Euroopa Komisjoni ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide jõupingutustest haiguse likvideerimiseks Euroopas.

Mis on sigade Aafrika katk?
Sigade Aafrika katk on viirushaigus, mis nakatab kodusigu ja metssigu. Viirus on inimesele ohutu, kuid on paljudes riikides põhjustanud märkimisväärseid majanduslikke kahjusid. Paraku pole selle haiguse vastu vaktsiini, mistõttu tuleb haiguspuhangu korral hukata suur hulk loomi.

Kampaania eesmärgid ja sihtrühmad
Kampaania eesmärk on tõsta teadlikkust sigade Aafrika katku kohta kõigis 18 riigis ning see on suunatud inimestele ja kogukondadele, kes puutuvad kokku kodusigade ja metssigadega. Kampaaniat korraldatakse kohalike veterinaarorganisatsioonide, põllumeeste ühingute, jahiseltside, piirivalve ja muude asjasse puutuvate asutuste abiga.

 Tuvasta, enneta, teata

Kuna sigade Aafrika katku puhang võib avaldada väga suurt majanduslik kahju, on selle ära ohjamiseks väga oluline põhjalik ennetustöö. Tähtis on esimesi nakkuse leviku tundemärke varakult ära tunda ja nendest loomaarstile teada anda. Lisateave kampaania veebilehel: https://efsa.gitlab.io/multimedia/asf/index.html#/et/


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!