Täna
19. okt
4...9
-3...7
Homme
20. okt
2...12
-2...7

Eesti

Võit loomadele! Euroopa Parlament toetas loomkatsete lõpetamist

Foto: 123rf
13:47 16. september 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: Pressiteade

Euroopa Parlament toetas neljapäevasel täiskogul 667 poolthäälega resolutsiooni, et Euroopa Liidus (EL) tuleks järk-järgult lõpetada loomkatsed ning loomade kasutamine teaduses.

Resolutsiooniga kutsub Euroopa Parlament Euroopa Komisjoni üles esitama EL-i ülest tegevuskava, et lõpetada loomkatsed ning asendada need loomi mitte kasutavate meetoditega. EL-is kasutatakse loomkatseteks näiteks ahve, kasse, hiiri ja rotte. Euroopa Komisjoni raporti andmetel kasvatati ja tapeti 2017. aastal EL-is umbes 12 miljonit looma, keda tegelikult üheski eksperimendis ei kasutatud.

Loomade eestkoste organisatsioon Loomus tervitab Euroopa Parlamendi otsust. "Tegu on ajaloolise võiduga loomaõigusliku liikumise ajaloos. Viimaks ometi on kuulda võetud eurooplaste palvet lõpetada loomkatsed ning liikuda julmusevaba teaduse suunas. Nüüd on pall Euroopa Komisjoni käes ning on aeg muuta loomkatsetevaba Euroopa tegelikkuseks,” ütles Loomuse juhatuse liige Annaliisa Post.

Avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et EL-i kodanikud ei poolda loomkatseid. 72 protsenti nõustub, et Euroopa Komisjon peaks kehtestama siduvad eesmärgid ja tähtajad, et järk-järgult loomkatsed lõpetada. Vastuseisu loomkatsetele tõestab ka Euroopa kodanikualgatus "Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa", mis on vähem kui kolme nädalaga kogunud üle 120 000 allkirja. Petitsioon on ajendatud Euroopa Kemikaaliameti soovist teha uusi loomkatseid koostisosadega, mida tarbijad on juba aastaid ohutult kasutanud.

EL-il on olnud 1986. aastast õigusaktid, mis reguleerivad loomade kasutamist teaduses. Praegu kehtivad õigusaktid kehtestavad miinimumnõuded loomade majutamiseks ja nende eest hoolitsemiseks. EL-is on loomkatsete tegemine kosmeetikatoodetel olnud keelustatud 2004. aastast ja nende koostisosadel 2009. Aastast.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!